Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

lucky_271065
schrieb am 27.05.2014, 23:36 Uhr
@grumpes

Den Satz muß mir jemand erklären.
Ich komme nicht so richtig mit.


Vor etwa 100 Jahren wanderten viele Siebenbürger Sachsen und Banater Schwaben nach Amerika aus. Warum wohl?

_grumpes
schrieb am 27.05.2014, 23:45 Uhr (am 27.05.2014, 23:47 Uhr geändert).
Vor etwa 100 Jahren wanderten viele Siebenbürger Sachsen und Banater Schwaben nach Amerika aus. Warum wohl?

Mein Opa war auch in Amiland arbeiten, ein paar Dollar hat er auch nachhause gebracht.
Nach seinem Tod, kamen dann noch ein paar Dollar von 2 Frauen.
Er muß wohl sehr beliebt gewesen sein, in Amiland.

Friedrich K
schrieb am 27.05.2014, 23:51 Uhr
Glauben Sie etwa, unsere Siebenbürger Sachsen und Banater Schwaben wären so massenweise nach Deutschland ausgewandert, wenn sie dort nicht bedeutend mehr verdient hätten?
Für Pauschalurteile zu diesem Thema sind hier eigentlich nur Sie und ciumpalacus mioriticus techirghiolensis clain aurel zuständig. Das Thema ist viel zu komplex um von euch beiden Gestalten durch die Mangel gedreht und einzig und allein auf den wirtschaftlichen Aspekt reduziert zu werden.

Mein Urgroßvater ist zweimal nach Amerika gegangen – er hat gearbeitet, verdient, gespart und ist wieder nach Siebenbürgen zurückgekehrt. Warum wohl? Der Mensch lebt nicht vom Brot allein …
lucky_271065
schrieb am 28.05.2014, 00:55 Uhr
@Friedrich K

Mein Urgroßvater ist zweimal nach Amerika gegangen – er hat gearbeitet, verdient, gespart und ist wieder nach Siebenbürgen zurückgekehrt. Warum wohl? Der Mensch lebt nicht vom Brot allein …

Es gibt auch heute Siebenbürger Sachsen, die mit dem im Ausland (sprich Deutschland) Ersparten nach Siebenbürgen zurückkehren.
jodradek
schrieb am 28.05.2014, 06:40 Uhr
@grumpes
Mein Opa war auch in Amiland arbeiten, ein paar Dollar hat er auch nachhause gebracht.

@FriedrichK
Mein Urgroßvater ist zweimal nach Amerika gegangen – er hat gearbeitet, verdient, gespart und ist wieder nach Siebenbürgen zurückgekehrt

Wie die Rumänen zur Zeit durch Europa?
Verlogene Welt.
jodradek
schrieb am 28.05.2014, 06:42 Uhr
Independenţa energetică, eficienţă la folosirea materiilor prime, reindustrializare şi creşterea exporturilor, accentul pe consumarea de produse din soia, promovarea consumului de peşte şi lapte - toate acestea erau repetate obsesiv în timpul regimului comunist al lui Nicolae Ceauşescu pentru ca apoi, peste mai bine de două decenii, să revină în conştiinţa publică, promovate fiind de la Bruxelles de către Comisia Europeană.


Link
jodradek
schrieb am 28.05.2014, 06:53 Uhr


Cât costa un viol în România? 10.000 de euro
Bărbaţii acuzaţi că au abuzat sexual femei majore pot scăpa nepedepsiţi, mulţumită noului Cod Penal, care le permite să se împace cu victimele. Un caz concret s-a petrecut la Medgidia, unde un bărbat i-a “cumpărat” iertarea victimei cu 10.000 de euro. Femeia şi-a retras astfel plângerea împotriva lui.


Link
jodradek
schrieb am 28.05.2014, 07:08 Uhr

Intonarea imnului national ar putea deveni obligatorie zilnic, la inceputul programului scolar, in invatamantul primar, in varianta prescurtata, prin grija conducatorilor unitatilor de invatamant, potrivit unei propuneri legislative.

Propunerea legislativa apartine unui grup de senatori PSD, care a fost adoptata tacit de Senat.

Prin proiect, se interzice arborarea însemnelor (drapel și stemă) ale statelor care nu mai există, precum și ale unor entități cu pretenții statale, nerecunoscute ca atare de către statul român.

Este interzisă, de asemenea, arborarea drapelelor altor state pe domeniul public sau privat al statului, al unității administrativ-teritoriale ori pe proprietatea privată a persoanelor fizice în alte situații decât cele prevăzute în prezent de lege.

Potrivit prevederilor legale în vigoare, drapelele altor state se pot arbora pe teritoriul României numai împreună cu drapelul naţional şi numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale, pe clădiri oficiale şi în locuri publice stabilite cu respectarea legii.



Link
getkiss
schrieb am 28.05.2014, 07:36 Uhr
se sancționează cu amendă de la 30.000 de lei la 100.000 de lei

Mare lucru!
Numai 3 pana la 10 violuri?

Pai numai merita violul, chestia cu steagul e mai haioasa
jodradek
schrieb am 28.05.2014, 07:43 Uhr
Pai numai merita violul, chestia cu steagul e mai haioasa

Fiecare cu prioritatile lui si capacitatile personale.
jodradek
schrieb am 28.05.2014, 07:46 Uhr

5 MILIARDE DE EURO:
atat au inghitit satele Romaniei din 2007, cand am intrat in Uniunea Europeana, si pana azi.
Banii au ajuns de multe ori in investitii nereusite sau in vilele unor primari care acum fac vizite prelungite la Parchet. Exista insa si comunitati pentru care banii europeni au fost un adevarat colac de salvare. Sate care in urma cu cativa ani aveau doar drumuri pline de glod viseaza acum sa isi faca Aqua Park. Oameni care pareau condamnati vesnic la saracie au devenit intreprinzatori de succes. Locuri uitate de lume au agentie de turism, iar in loc de bordeie se inalta adevarate palate.

... la Andrieseni, in Moldova, banii sunt adusi cu „mapa”. Inainte de intrarea in UE in comuna de 4.000 de locuitori erau 300 de asistati social. Acum mai sunt doar 2. Mirajul fondurilor europene, spune primarul, i-a adus la munca ogorului si pe oamenii fara capatai, cei care traiau in comuna doar de pe urma ajutoarelor de la stat. 200 de localnici beneficiaza acum de pe urma fondurilor europene, asa ca nicio palma de pamant nu a ramas nelucrata. Si deoarece comuna merge bine, si primaria a avut bani de investit in scoala, in drumuri si in caminul cultural.


Link
gerri
schrieb am 28.05.2014, 08:45 Uhr (am 28.05.2014, 08:53 Uhr geändert).
Imnul României, cântat în fiecare zi de elevi la începutul orelor.

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http://www.imgbox.de/users/public/images/ePKijCmIio.jpg
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild

Copiii din clasele 1-4 ar putea fi obligaţi de acum înainte să cânte "Deşteaptă-te, române" în fiecare zi, la începutul orelor. Proiectul legislativ, iniţiat de senatorii PSD, a fost adoptat tacit de Senat. Acesta prevede chiar aplicarea unor sancţiuni pentru directorii şcolilor în care nu se cântă zilnic imnul, scrie antena3.ro. Amenzi ar fi cuprinse între 30 şi 100 de mii de lei, iar unitatea de învăţământ ar fi obligată să arboreze drapelul naţional timp de 24 de ore. Cei care sunt responsabili pentru aplicarea acestor pedepse ar fi, potrivit proiectului legislativ, prefectul şi Poliţia.

@ Nur noch das Lächeln der Schüler fehlt bei einem womöglich auf Anordnung singen der Staatshymne.

getkiss
schrieb am 28.05.2014, 09:03 Uhr (am 28.05.2014, 09:08 Uhr geändert).
Herr und Frau @Jodradek, wie stark muss der Herr Lux (ohne Lichtblick) nun bestraft werden?:

In unserem neuen Haus habe ich vier Fahnen aufstellen lassen: eine rumänische, eine deutsche, eine norwegische und eine schweizerische.
Nach eigenen Aussagen gehört er nämlich keiner diesen Ethnien an, alles Fremde für Ihn?

Auch beim Schweineschlachten hängt er seine Schweinehälften in je einen anderen Rauchfang, ohne rumänische Fahne mit Wappen?

Die Stühle in dem von ihn "geleiteten" Alkoholikerheim sind nicht rot-gelb- blau gestrichen?
jodradek
schrieb am 28.05.2014, 12:51 Uhr (am 28.05.2014, 13:12 Uhr geändert).
@gehage

aber ich sprach nach wie vor von familie und nicht großfamilie. aber wenn es dich beruhigt, ich kümmere mich sowohl um meine familie (weil ich eine hab) wie auch um die großfamilie (auch weil ich eine hab)...


Wo wohnt Ihre Familie Herr Gehage, in der gleichen Stadt?


Die Menschen in Deutschland leben zunehmend alleine: Singlewohnungen sind der häufigste Haushaltstyp in Deutschland. In mehr als jedem dritten Haushalt lebt nur ein Mann oder eine Frau, wie das Statistische Bundesamt in Wiesbaden unter Berufung auf die Vollerhebung Zensus 2011 mitteilte.


Link
gehage
schrieb am 28.05.2014, 13:49 Uhr
und was geht sie das an, herr mirceaurelsamomo? eins verrate ich ihnen trotzdem: nicht in ihrer heimat dobrudschistan. und das ist gut so!

nichts für ungut...

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.