Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

MomoB
schrieb am 29.07.2013, 21:45 Uhr
Exemplu tipic de logica romano-balcanica - dupa principiul:

Un alt exemplu mai pe intelesul tau, daca nu ar exista pedofili, nu ar exista nici pedofilie.
gerri
schrieb am 29.07.2013, 21:58 Uhr
@ Vezi MomoB mentalitatea moştenită,să-i laşi să locuiască pe gratis în case,şi din când in când să revii să le zugrăveşti interiorul şi faţada,ca să se simtă bine urmaşii...
MomoB
schrieb am 30.07.2013, 16:57 Uhr
Declaratiile europarlamentarului Laszlo Tokes nu sunt doar insultatoare, ci chiar penale si ar fi trebuit sanctionate si de presedintele Traian Basescu daca Romania ar fi avut un presedinte, a afirmat premierul Victor Ponta.

Link
gerri
schrieb am 30.07.2013, 18:00 Uhr
@ Să facă şi el ceva rânjitu,ca politician nu-i poate servi nici un pahar de apă lui Băsescu.
getkiss
schrieb am 30.07.2013, 20:23 Uhr
chiar penale si ar fi trebuit sanctionate si de presedintele Traian Basescu

Eşti habarnist Domnule.
Citeşte întăi atribuţiile preşedintelui ţării tale.
El nu are competenţe juridice, ci numai organele juridice ale ţări......restul e gălăgie mare, menită să acopere lacunele şi prostiile înscrise în proiectul constituţiei useliste...
MomoB
schrieb am 31.07.2013, 17:31 Uhr
Fostul comandant al penitenciarului Râmnicu Sărat, Alexandru Vişinescu, este unul dintre cei mai sângeroşi criminali români în viaţă.

Acesta este acuzat oficial de moartea mai multor deţinuţi politici. Printre vitimele care i se impută lui Vişinescu este şi fostul lideri ţărănist Ion Mihalache care a decedat la Râmnicu Sărat în urma torturilor aplicate de fostul comandat.

IICMER a depus marţi 30 iunie o plângere penală pe numele lui Vişinescu în care este acuzat de omor deosebit de grav.

La 88 de ani, torţionarul Vişinescu a avut o reacţie violentă faţă de reporterii veniţi să-l chestioneze: "Iti dau, f***** Cristosu' ma-tii sa-ti f**".


Link

gerri
schrieb am 31.07.2013, 19:42 Uhr
@ Ei n-au crezut ca o să fie traşi vreodat la răspundere.
MomoB
schrieb am 31.07.2013, 19:55 Uhr
Ei n-au crezut ca o să fie traşi vreodat la răspundere.

De vina este un sas, el n-a vrut sa fie nimeni tras la raspundere pentru crimele din anii 50.
MomoB
schrieb am 31.07.2013, 20:12 Uhr
Este de menţionat şi faptul că, în 1968, Partidul Comunist Român a deschis o anchetă în privinţa crimelor comise în penitenciare, însă singura ţintă a anchetei a fost fostul ministru de Interne Alexandru Drăghici. Această anchetă a fost realizată numai de PCR, nu şi de către procurori. Prim-ministrul Gheorghe Maurer conchidea într-o şedinţă de partid că aceste crime nu trebuie să ajungă la o judecare.

Link

TAFKA"P_C"
schrieb am 31.07.2013, 20:26 Uhr
Auzi, mă omuleţul lui Gopo, dar Ceauşescu ce era pe-atunci? Copil de mingi? Cine crezi că era şeful, în statele comuniste? Prim-Ministrul sau Secretarul General al Partidului Comunist? Mai termină cu prostiile!
MomoB
schrieb am 31.07.2013, 20:29 Uhr
Cel care tragea sforile si inainte de Ceausesscu si mult dupa ce l-a inscaunat (tot el) pe Ceausescu a fost Maurer:

În lupta pentru putere care a urmat după moartea lui Gheorghe Gheorghiu Dej în 1965, Maurer, împreună cu Emil Bodnăraș și Manea Mănescu (și alți membri importanți în CC al PCR) l-au sprijinit pe Nicolae Ceaușescu împotriva lui Gheorghe Apostol. În anii care au urmat, Maurer a contribuit la consolidarea puterii lui Ceaușescu, de exemplu prin înlocuirea din funcția de ministru de externe al lui Corneliu Mănescu.

In der Zeit des Stalinismus hielt Maurer sich zurück: Er leitete ein Rechtsforschungs-Institut und war Vizepräsident der Gesellschaft zur Verbreitung von Wissenschaft und Kultur. 1957 aber holte Parteichef Gheorghiu-Dej Maurer auf den Posten des Außenministers, dann des Staatspräsidenten und eines Politbüro-Mitglieds, schließlich, 1961, des Ministerpräsidenten. Mit dem Gheorghiu-Nachfolger Ceausescu setzte Maurer seine Politik fort, zwischen den Großmächten Unabhängigkeit und Eigenständigkeit für Rumänien zu gewinnen.

Maurer reiste viermal nach Peking, verhandelte in Paris und mit dem Papst, ging schon 1965 mit Berthold Beitz in den Karpaten auf die Jagd, arrangierte 1967 diplomatische Beziehungen zu Bonn und 1969 den Besuch des US-Präsidenten Nixon in Bukarest.

Abgesichert durch Maurers diplomatisches Geschick übt Rumänien heute eine wichtige Brückenfunktion zwischen Ost und West aus. Diese Woche besucht der Premier die Bundesrepublik.


Link

Lilith
schrieb am 31.07.2013, 20:34 Uhr
lilith:
richtig!! In 5 Jahren hören wir wahrscheinlich über axa:Tokyo -Moskau -Peking!Je nach Windstärke!


alles eine Frage der "Preisstärke" und der "Union asiatischer Gasverbraucher"
"die einzige mögliche geopolitische Herausforderung für Amerikas Rolle als einzige Supermacht der Welt könnte aus Eurasien kommen"
Lori, the answer zu axa's Tokyo_Moskau_Peking is blowing in the wind.

@ User, schon mal was von Vitamin-D3-Mangel gehört? Sonnigen Sommer, bleibt munter.
MomoB
schrieb am 31.07.2013, 20:43 Uhr
User, schon mal was von Vitamin-D3-Mangel gehört? Sonnigen Sommer, bleibt munter.

Die Gespräche hier scheinen nicht für Frauen zu sein.

p.s. wer hat dir Vitamin D-Mangel bescheinigt?
TAFKA"P_C"
schrieb am 31.07.2013, 20:52 Uhr
Cel care tragea sforile si inainte de Ceausesscu si mult dupa ce l-a inscaunat (tot el) pe Ceausescu a fost Maurer:
Bazaconii!!!

Ultimul spectacol Maurer și Ceaușescu
MomoB
schrieb am 31.07.2013, 21:46 Uhr
Tu esti un fel de Kranich mai sarac, cu un singur "eu".

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.