Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

TAFKA"P_C"
schrieb am 28.07.2013, 16:41 Uhr (am 28.07.2013, 16:41 Uhr geändert).
Auch wenn für dich unfassbar, unsere Heimat ist Siebenbürgen und nicht Rumänien. Keine Panik, uns ist bewusst, dass Rumänien Siebenbürgen seit fast 100 Jahren verwaltet.

hi,hi,hi

es ist so als einer im Ernst meint, seit 100 Jahren Preußen verwaltet Bayern und sein Land nicht Deutschland ist
.


Was für ein dummer Vergleich! Nur "Ionescu" ist zu dümmeren Vergleichen bereit.
MomoB
schrieb am 28.07.2013, 18:53 Uhr (am 28.07.2013, 19:08 Uhr geändert).
Cum ai clasifica aceasta nesiguranţă în acest basm de adormit copii:-Vin ungurii şi vor..

Pai ce sa caute ungurii intr-o tara straina mai nene?
Deci ce sa caute o tara in alta tara daca nu razboi?
Voi nu ati invatat nimic din istorie (istoria proprie)?

p.s.
Ungurii habar nu au cum e cu statul (national) si toate marafeturile din jurul lui.
Astia viseaza numai cai verzi pe pereti, uitand ca au fost sute de ani pasalac turcesc, apoi austriac, pana au dat de comunisti. Si de 20 de ani cu adevarat de sine statatori, mimeaza o democratie care nici macar europeana nu se vrea.
gerri
schrieb am 28.07.2013, 19:33 Uhr
@ Băi MomoB,doar n-ai stat prea mult la soare,nu ai văzut că eu ţi-am repetat ce scrie în "ziarele româneşti" ce zic reporteri români,cum aţîţă naţionalişti romîni.

Eu nu ştiu ce gândeşte unul sau altul,nici nu mă interesează,ţi-am repetat numai ce scrie in "ziarele româneşti."
MomoB
schrieb am 28.07.2013, 19:41 Uhr
Pai ce este "basm de adormit copii" cand pana acum toti ungurii strigau dupa autonomie, ca n-ar fi nimic rau in asta, iar acum scoate Tokes pisica din sac, ca vor sa faca din Transilvania protectorat unguresc. Pai cum se numeste asta mai Gerri?
getkiss
schrieb am 28.07.2013, 19:54 Uhr
Kabb mir Jemand sagen, wer dieser Pfeife ein Weltmeisterschaftsfinale anvertraut hat?
gerri
schrieb am 28.07.2013, 20:12 Uhr (am 28.07.2013, 20:15 Uhr geändert).
@ Poate protectorat european,dar si asta-i o fantezie,fiecare tara a europei mica sau mare are aceleasi drepturi,nu se mai formeaza tari aparte.
Daca se va reusi,europeanul va munci si va locui acolo unde isi va permite si poate unde ii va place,si natiunile se vor contopi lasind in urma timpurile invechite cu nationalisme, mîndrii de prost gust.
gerri
schrieb am 28.07.2013, 20:14 Uhr (am 28.07.2013, 20:16 Uhr geändert).
@ Căldură mare coane....
MomoB
schrieb am 28.07.2013, 20:20 Uhr
si natiunile se vor contopi lasind in urma timpurile invechite cu nationalisme, mîndrii de prost gust.

Asa numesti tu straduintele sasilor de a se pastra ca natiune 800 de ani?
Lilith
schrieb am 28.07.2013, 20:50 Uhr
Asa numesti tu straduintele sasilor de a se pastra ca natiune 800 de ani?

Momo, schimbă placa...
gerri
schrieb am 28.07.2013, 22:02 Uhr
@ S-au păstrat prin hărnicie,simplitate şi credinţă,fără să repete zilnic că sunt mîndri de ei însuşi.
MomoB
schrieb am 28.07.2013, 22:06 Uhr
@ S-au păstrat prin hărnicie,simplitate şi credinţă,fără să repete zilnic că sunt mîndri de ei însuşi.

S-au pastrat datorita pedepselor draconice pentru cei care incalcau regulile obstii si se incurcau cu strainii devenind paria pentru familie si societatea saseasca,fiind exclusi pentru totdeauna din sanul ei. Ma insel?
gerri
schrieb am 28.07.2013, 22:50 Uhr
@ Sigur a fost nevoie de legile comunitatii care erau severe,care isi aveau rostul lor fiind inconjurati de diferite popoare,mai mult sau mai putin bine intentionate.
Numai credinta si felul lor de a fi,le-a dat puterea sa recladeasca satele cetati de ex.Prejmerul si Risnovul,acestea fiind atacate si distruse de 50 de ori de cei de peste carpati
singuri sau impreuna cu tatarii sau turcii.
Atacurile au fost dupa ce grinele erau in hambar toamna si ciurdele de vite bine hranite,istorie scrisa negru pe alb.
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 17:50 Uhr
Prejmerul si Risnovul,acestea fiind atacate si distruse de 50 de ori de cei de peste carpati
singuri sau impreuna cu tatarii sau turcii.
Atacurile au fost dupa ce grinele erau in hambar toamna si ciurdele de vite bine hranite,istorie scrisa negru pe alb.


Aici ai si tu dreptate, cu toate ca nu in totalitate.
Ar fi fost prosti sa distruga cetatile cand le puteau "vizita" din nou mai tarziu.

Fiindcă trebuie spus că, la anul 1500, moldovenii aveau nişte metode mult mai eficiente să facă rost de bani, dintre care demnă se semnalat ar fi invadarea Braşovului. Petru Rareş a obţinut la prima invazie un premiu de 10.000 de florini doar pentru că s-a prezentat pe teren şi a ars câteva sate (fără să se pună la socoteală activitatea productivă a boierilor şi răzeşilor în regiune, desemnată de saşi cu termenul „jaf”). La a doua invazie, Petru Rareş a fost premiat de braşoveni cu alţi 8.000 de florini şi, ca bonus, un „ou de Nurenberg”, devenind astfel primul moldovean cu ceas de buzunar.

Link
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 17:58 Uhr

Nu pot decat sa banui, cine se ocupa (in sfarsit) de aceste sate, sa arate intr-adevar uimitor de bine.

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Link
gerri
schrieb am 29.07.2013, 18:35 Uhr
@ Locatarii platiti de trustul Eminescu si bani din Germania de la sasi.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.