Bannungen nach dem Abfall des Titoregimes von der kommunistischen Zentrale in Moskau

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Haiduc
schrieb am 12.09.2011, 13:30 Uhr
P.S. Wusstet ihr, dass es in Rumänien eine Höhenstrasse gibt, die noch höher aufsteigt als die "Transfagarasan"?
Ist die auch so lange für den Verkehr gesperrt?
scumpa
schrieb am 12.09.2011, 14:04 Uhr
Die "Transalpina", zwischen Mühlbach auf der siebenbürgischen und Novaci auf der oltenischen Seite. Sie wurde neulich überholt und ich habe sie heute benutzt, um die "Pestera Muierilor" (bei Baia de Fier) zu besuchen.

Ich war letztes Jahr in Baia de Fier auch in der Höhle. Wir sind allerdings über's Alttal und VL hin, hab dazu ein herrliches Bild ;-) .

Ist diese Transalpine Straße gut? Ist die Strecke kürzer ? Dies Jahr haben wir das Fogarasch Gebirge überquert, die Straßenverhältnisse auf der Argesseite (untere Teil kurz vor und ab Vidraru) waren nicht so der Hit, wurden jedoch durch die herrliche Landschaft wieder ausgeglichen ;-)

Danke für die Info und die schönen Bilder :-)

Gruß
cäsar
schrieb am 12.09.2011, 17:47 Uhr
Zitat des Mircea 32

Astea-s viclenii transilvane.(Zitatende)

Alo Mircea,

Mai bine viclenii transilvane decit sudişti balcanico-dâmboviţeni, falsificatori de prim ordin! Uitaţi-vă la fraţii DVS. de spirit, grecii ortodocşi(Hristos aneşti). Ştiţi proverbul cu ulciorul....o dată şi odată se rupe şi solidritatea. Ar fi timpul ca birocraţii europeni să se uite mai detaliat in sudul şi sudestul Europei în special către falsificatorii români!( statisticilor si istoriei)

ave
cäsar
schrieb am 12.09.2011, 18:00 Uhr
Noch etwas: Präsident Obama sprach anlässlich der Veranstaltungen zum 11. September vom "Charakter unserer Nation". Ich schrieb von einem Charakterzug später korrigierte ich mich und schrieb von Teilen des rum. Volkes.

Dies an die Adresse derjeniegen die mich und sibihans einfach wegbügeln wollen! Ich hoffe auch in seinem Namen schreiben zu dürfen: den Gefallen tun wir Euch nicht!

ave
Mircea32
schrieb am 12.09.2011, 19:39 Uhr
"decit sudişti balcanico-dâmboviţeni, falsificatori de prim ordin! Uitaţi-vă la fraţii DVS. de spirit, grecii ortodocşi(Hristos aneşti)."

Ce-o fi având una cu alta?

Dar oricum, te referi la una dintre cele mai vechi civilizaţii ale Europei, din vremuri cand alte popoare nu stăpâneau decât câteva consoane pentru a se face inţeleşi.
cäsar
schrieb am 12.09.2011, 21:13 Uhr
La greci, fără îndoială...la români cu foarte, foarte multe semne de întrebări! Dar cred că ne interesează situaţia actuală,şi oare de ce nu ne putem lua exemplu de la o ţară situată mai în sud!?

ave
Mircea32
schrieb am 12.09.2011, 22:35 Uhr
"Dar cred că ne interesează situaţia actuală"

Oare?
Îmi pare ca pentru unii, trecutul joacă un rol prea mare, pentru a-şi mai păstra vreo urma de luciditate sau obiectivism in această privinţă.
cäsar
schrieb am 12.09.2011, 22:45 Uhr
Poate ptr DVS. ptr. mine prezentul si viitorul sint factori importanti.Oare din cauza ca Grecii mi-au oferit civilizatia asa cum spuneti, eu trebuie sa platesc ptr. ei o viata intreaga? Opinia publica germana se inclina spre opinia mea, si cred ca majoritatille gresesc rareori! Similar este situatia si in Romania. Bine ca ei nu sint in zona Euro-slava Domnului!

ave
Mircea32
schrieb am 12.09.2011, 23:44 Uhr
"Bine ca ei nu sint in zona Euro-slava Domnului!"


Pâna in urma cu ceva timp ai fost şi tu "ei"!
Mai sunt incă câţiva aici, "de-ai tăi", care sunt tot "ei"!

Oare ţi-e clar, cât de penibil argumentezi?

cäsar
schrieb am 13.09.2011, 16:37 Uhr
Nu argumentez deloc penibil. Eu fac difereniere intre patrie, oameni care mi-s dragi, si un stat de ....ginditi-va si DVS! cum este la ora actuala Romania.

pace
sibihans
schrieb am 13.09.2011, 16:44 Uhr
Aurora Liiceanu, psiholog:"Unde e carte multă e şi orgoliu nemăsurat, perfidie şi multe probleme la cap"
Mircea32
schrieb am 13.09.2011, 19:32 Uhr (am 13.09.2011, 19:33 Uhr geändert).
"Eu fac difereniere intre patrie, oameni care mi-s dragi, si un stat de ....ginditi-va si DVS!"

Aha, nu pot decât să subsemnez.

Însa, care-i patria?!
cäsar
schrieb am 13.09.2011, 19:39 Uhr
Sehr gut, dann sind wir uns einig... obwohl Sie Romania absichtlich weggelassen haben.Wenn Sie schon zitieren dann anständig!

ave
Mircea32
schrieb am 13.09.2011, 19:46 Uhr
"Sehr gut, dann sind wir uns einig... obwohl Sie Romania absichtlich weggelassen haben."

E (a fost) Romania patria?!

Aceasta-i intrebarea.
Ce-am auzit pe aici, numai patrie nu a fost.
A fost o "chestie", nimic mai mult, iar nici unul (dintre colegi) nu avea o patrie, avea cel mult un "Heimat".

Chestie complicată, fără cap si fără coadă, de aceea întreb.
cäsar
schrieb am 13.09.2011, 20:36 Uhr
Ja, schon kompliziert, aber darüber haben viele des öfteren geschrieben. Aber auf keinen Fall ist Heimat Bukarest bzw. die dort Regierenden.

ave

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.