Personalausweis in Deutschland abgelaufen - Wo neu beantragen?

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

moshudan
schrieb am 27.08.2011, 19:06 Uhr
Hallo zusammen!

Mein Personalausweis läuft im März nächsten Jahres ab und da ich immer hier in Deutschland bleibe, möchte ich den hier verlängern, bzw. neu beantragen.

Muss ich dazu nach Rumänien fahren und das dort regeln?
Ich hatte mal irgendwie gelesen, dass das auch von hier geht, aber was genaueres bekomme ich nicht raus.

Und wenn ja, muss ich dann nach Berlin zur Botschaft oder kann ich das auch von der aus Hamburg regeln? Das ist ja nur so ein Honorarkonsulat, aber was genau die da machen kann ich nicht rausfinden....

Ist es möglich meine deutsche Adresse auf dem neuen Ausweis anzugeben oder muss das meine rumänische sein?
Schließlich wohnen dort in Rumänien nur noch meine Eltern und ich nicht?

Wäre super, wenn ihr ein paar Infos für mich hättet.
Danke schonmal! :-)
sibihans
schrieb am 27.08.2011, 19:29 Uhr
II. Reînnoirea cărţii de identitate
Persoanele care se află în străinătate şi cărora le expiră cărţile de identitate, pot să le reînnoiască personal la întoarcerea în ţară sau prin procură specială, împuternicind o persoană din ţară în acest scop.

Procura specială se poate întocmi la consulat, fiind necesare:

- datele de identitate complete ale persoanei care va fi împuternicită (copia cărţii de identitate cuprinde toate datele)

- act de identitate valabil (paşaport sau carte identitate)

- un set de fotografii color, frontale, mărime 3x4cm, având la bază o bandă albă de 7 mm.

- achitarea taxei consulare de 60 EUR.


Cartea de identitate
moshudan
schrieb am 27.08.2011, 21:01 Uhr
Va multumesc pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns si daca sunteti in continuare binevoitor as mai avea cateva nelamuri eventual intrebari si anume:

Am reusit sa abtin dreptul de sedere si libera circulatie impreuna cu dreptul de munca,si am reusit sa-mi incep o noua viata in conditii legale avand un contract de munca si asigurare medicala cu tot ce tine de platile catre statul german.Intrebarea mea este :Atat timp cat sunt domiciliat si am viata mea aici cum as putea sa imi reinoiesc actele de identitate fara sa fiu nevoit sa ma intorc in tara? Nu as putea sa le reinoiesc aici la ambasada Romaniei in Berlin?

Pentru ca am reusit sa-mi intemeiesc o mica familie nu cred ca pot pleca in Romania sa ma confrunt cu birocratia si programarile fara sfarsit care ar costa un timp care din pacate imi lipseste.

Daca voi fi nevoit sa imi reinoiesc actele de identitate in Romania ce adresa voi primi pe noul buletin ?

Nu asi putea sa rezolv problema cu actele de identitate la ambasada aici in Germania?

Cu speranta ca ma puteti lamuri astept in curand un raspuns.

Cu prietenie Daniel.
sibihans
schrieb am 27.08.2011, 22:23 Uhr
Oras Berlin

Adresa

Dorotheenstrasse 62-66, 10117 Berlin

Cum ajung la ambasada?

Liniile S-Bahn S1, S2, S25, S5, S7, S75, S9 sau
Linia U-Bahn U6 - Statia Friedrichstrasse

Telefon: +49-30-212.39.202
Fax: +49-30-212.39.399
E-mail: office@rumaenische-botschaft.de
Program: luni - vineri 9.00 - 17.00

Telefon sectie consulara: +49-30-212.39.555
Fax: +49 (0)30 212 39 554
E-mail sectie consulara: konsulat.berlin@rumaenische-botschaft.de
Program cu publicul: luni - vineri 8.00 - 14.00

Program de lucru (ambasada)

luni - vineri 09:00 - 17:00

Program de lucru cu publicul (sectia consulara)
Luni-vineri: 8.00-14.00

Sie können den Ausweis auch über das Consulat verlängern lassen. Rufen sie da einfach an. Es wird ihnen bestimmt weiter geholfen.

sibihans

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.